Vita Hästens hemmaarena är belägen vid E22:ans infart från Linköping på Himmelstalundsfältet, intill Motalaström i den västra delen av staden. Arenan öppnades år 1977, 10 år efter Vita Hästens grundande och rymmer ca 4.300 sittplatser. I hallen finns två mindre kiosker i vardera hörn mot huvudingången, samt en kafeteria och VIP-rum i bortre kortänden. Toaletter finns en trappa ned.
Ishallen är i dagsläget Norrköpings stora evenemangsarena och arrangerar utöver ishockey och konståkning även utställningar, konserter och har även stått värd för Andra chansen i Melodifestivalen.
I anslutning till ishallen ligger en bandyplan, ett stenkast bort finns Mässhallarna och den nybyggda multisporthallen, Stadium Arena.
Hitta hit
Kommunala färdmedel
Buss 119 till hållplats Vattenverksvägen alternativt Spårvagn linje 3 till hållplats SMHI.